+48 12 425-75-45

biuro@adepol.pl

ul. Kornela Makuszyńskiego 4, 31-752 KRAKÓW

szukaj

Wskazówki do zastosowania i usuwania taśm samoprzylepnych

1. Przyczepność i siła przywierania
2. Wskazówki do naklejania na zwykłych materiałach
3. Wskazówki do usuwania taśm klejących – samoprzylepnych

1. Przyczepność i siła przywierania
Najlepszą przywieralność osiągną Państwo, jeżeli dla:

  1. podłoża,
  2. temperatury,
  3. zastosowania,
    zostaną spełnione następujące warunki:

1.1  Podłoża

  1. nie naklejać na podłoża, na których znajdują się silikony, parafiny lub woski,
  2. nie naklejać na lakiery zawierające składniki zmniejszające przyczepność (silikony, woski lub inne środki rozpraszające),
  3. usunąć kurz,
  4. usunąć substancje zmiękczające,
  5. wysuszyć podłoże,
  6. sklejać możliwe gładkie, zamknięte powierzchnie,
  7. przy szorstkich, nierównych powierzchniach używać grubszych, wyrównujących taśm klejących,
  8. wykluczyć reakcje chemiczne z podłożem (np. dodatki miedzi i manganu wchodzą w reakcję z   klejami kauczukowymi).

1.2 Temperatury

  1. optymalną temperaturą klejenia jest 20-30°C w pomieszczeniach suchych. Jeśli to możliwe nie kleić w temperaturze poniżej 10°C.
  2. taśmy przechowywać w temperaturze 18˚C i 55% wilgotności.

1.3  Zastosowania

  1. dociskać z wystarczającą siłą i równomiernie,
  2. używanie narzędzia oraz ręce mszą być wolne od rozpuszczalników,
  3. przy ekstremalnych obciążeniach sklejanych miejsc należy mieć na uwadze, że maksymalną siłę klejenia  taśma osiąga dopiero po 24 godzinach a przy niektórych taśmach nawet do 48 godzin,
  4. unikać stałego napięcia sklejonego miejsca.

2. Wskazówki do klejenia na zwykłych materiałach

2.1).  Materiały antyadhezyjne

Prawie wszystkie dobrze nadają się do klejenia. Jednak nie należy zapominać, że niektóre materiały zachowują się antyadhezyjne. Należą do nich m.in. teflon, materiały zawierające silikon i niektóre tworzywa sztuczne, jak np. PE i PP. Sklejanie tych materiałów jest bardzo trudne. Wzmocnienie siły przylegania możliwe jest w tym przypadku tylko poprzez miejscową, zorientowaną na dany materiał obróbkę mechaniczną, fizyczną lub chemiczną (np. obróbka wstępna Corona w przypadku PE lub PP).

2.2 Tworzywa sztuczne / powierzchnie lakierowane

Mamy tu do czynienia z niestwarzającymi problemów podłożami. Ponieważ jednak czasami istnieje możliwość uszkodzenia sklejenia poprzez reakcję wymienną między podłożem a masą klejącą – np. poprzez przenikanie zmiękczaczy lub zafarbowanie powierzchni – poleca się przeprowadzenie próby na tolerancję, szczególnie, kiedy taśma klejąca ma zostać po pewnym czasie ponownie usunięta lub, kiedy klei się na miękkim PCV.

2.3  Klejenie do metalu

Przy metalach niezależnych, jak np. ołów, kadm, mosiądz i nikiel należy wcześniej sprawdzić, czy nie wchodzą one w reakcję z masą klejącą. Mogą one ulec zabarwieniu w kontakcie z taśmą klejącą pod wpływem reakcji chemicznych. W przypadku aluminium eloksalowanego po usunięciu taśmy mogą pozostać resztki masy klejącej na powierzchni.
Wykonać próbę: jeżeli po przetarciu powierzchni szmatką namoczoną w atramencie pozostaną na jej powierzchni smugi atramentu, należy stosować taśmę klejącą tylko po wcześniejszej próbie klejenia.

2.4  Przygotowanie podłoża

Optymalne przyleganie do podłoża uzyskamy, jeżeli powierzchnia jest czysta sucha i wolna od t tłuszczów. Substancje antyadhezyjne, np. kurz, rozpuszczalniki, tłuszcze lub woski muszą zostać usunięte.

2.5  Użycie taśm klejących

Klejenie powinno nastąpić w temperaturze pokojowej (ok. +18 do +25°C). Najlepsze przyleganie początkowe uzyskamy stosując wystarczająco silny i równomierny nacisk. (Mocniejsze przyleganie występuje z reguły po kilku godzinach).

3. Wskazówki dotyczące usunięcia taśm klejących

Firma F.P.H.U. “ADE-POL” Dariusz Bubień oferuje produkty przygotowane do klejenia krótkoterminowego, długoterminowego do klejenia na stałe. Czasami produkty są używane nie zgodnie z ich przeznaczeniem. Kiedy np. taśmy do klejenia krótkoterminowego, wystawione są na działanie czynników atmosferycznych i promieniowania UV przez czas dłuższy niż trzy dni, nie można ich skutecznie usunąć bez zastosowania środków pomocniczych. Polecamy, zatem następujący sposób użycia:

3.1 Taśma klejąca – nośnik

Powinna być odklejana powoli i równomiernie. Czasami niezbędne może być ogrzanie jej ciepłem strumieniem powietrza.

3.2 Resztki masy klejącej powinny być stopniowo usuwane:

a)  kauczukowe masy klejące

  • Nośnik daje się odkleić, masa klejąca jest jeszcze miękka: usunąć benzyną czyszczącą,
  • Nośnik jest wyschnięty, rwie się, masa klejąca jest lekko stwardniała: ogrzać strumieniem ciepłego powietrza i ostrożnie okleić resztki masy klejącej usunąć benzyną, lub: zmiękczać benzyną, przez co najmniej minutę i usunąć szpachlówką z tworzywa sztucznego.
  • Masa klejąca jest bardzo stwardniała: zmiękczyć rozpuszczalnikiem uniwersalnym, przez co najmniej minut ę i usunąć szpachlówką z tworzywa sztucznego.
  • Masa klejąca jest bardzo stwardniała i powyższy sposób był nieskuteczny: zmiękczyć taśmę substancją czyszczącą Cupran (firmy Stockhausen, Krefled) przez co najmniej minutę i usunąć szpachlówką z tworzywa sztucznego.
  • Masa klejąca jest bardzo stwardniała i powyższy sposób był nieskuteczny: zmiękczyć taśmę substancyjną Soluwash (firmy Pufas, 34331 Hann.-Munhen), przez co najmniej minutę i usunąć szpachlówką z tworzywa sztucznego.

b)  akrylowe masy klejące

  • Nośnik jest wyschnięty, rwie się, masa jest lekko stwardniała: rozgrzać strumieniem ciepłego powietrza i ostrożnie usunąć,
  • Masa klejąca jest stwardniała: wypróbować po kolei następujące rozpuszczalniki lub mieszanki:
  • benzyna czyszcząca,
  • mieszanka z 50% etyloacetanu i 50% ksylolu,
  • mieszanka z 40% spirytusu, 40% benzyny czyszczącej i 20% acetonu,
  • substancja czyszcząca Soluwash S.

Polecane rozpuszczalniki lub mieszanki mogą tylko rozmiękczać, a nie usuwać masę klejącą. Dlatego radzimy gruntownie zmiękczyć i zaraz usunąć masę szpachlówką z tworzywa sztucznego. Resztki masy klejącej można zatrzeć nasączoną rozpuszczalnikiem szmatką.
Aby zapobiec uszkodzeniom podłoża, proponujemy zrobić próbę w niewidocznym miejscu. Przy tego typu pracach należy zawsze pamiętać o dostatecznym wietrzeniu pomieszczenia. Ewentualnie można zastosować maskę ochronną z filtrem gazowym A2.


Adepol - Taśmy samoprzylepne Kraków © 2017 - 2024 | WordPress template by grafox

F.P.H.U. "ADE-POL" Dariusz Bubień
siedziba: os. Kolorowe 18/1 A, 31-940 KRAKÓW | biuro: ul. Kornela Makuszyńskiego 4, 31-752 KRAKÓW | magazyny: ul. Kornela Makuszyńskiego 4, 31-752 KRAKÓW
Tel. +48 12 425-75-45 | Tel. +48 12 200-25-75 info linia | Gsm. 607 310 967

×
×
×