Instrukcja stosowania dwustronnych taśm klejących
Temperatura aplikacji
Najbardziej odpowiednie do aplikowania taśmy klejącej warunki temperaturowe zawierają się w zakresie od +18° C do + 35° C. Podczas klejenia w niższej temperaturze zmniejsza się początkowa siła klejenia.
Powierzchnie
Powierzchnie łączonych materiałów muszą być suche i czyste. Należy unikać zawilgocenia powierzchni podłoża (tak jak ma to miejsce w przypadku przeniesienia materiałów o niższej temperaturze do ciepłych pomieszczeń). Materiały, które mają zostać połączone muszą być wolne od zabrudzeń – kurzu, tłuszczu, oleju i środków antyadhezyjnych. Powierzchnie pomalowane lub powłoki ochronne należy zerwać, bądź wzmocnić.
Czyszczenie
Do czyszczenia powierzchni należy używać jedynie czystych ściereczek bezpyłowych i rozpuszczalników takich jak benzyna ekstrakcyjna, heksan, alkohole (np. alkohol izopropylowy), estry, czy ketony. Rodzaj rozpuszczalnika należy dobrać do rodzaju powierzchni, tak aby nie uległa ona uszkodzeniu.
Docisk ułatwia przyklejenie
Najlepszy efekt sklejania uzyskamy stosując wałek lub prasę dociskową (około 10 – 15 N/cm2). W przypadku taśm twardych (nie na nośniku piankowym) należy zastosować większy docisk. Należy również pamiętać, że w przypadku taśm z nie modyfikowanym klejem akrylowym, pełną siłę klejenia uzyskujemy dopiero po min. 24 godzinach od momentu aplikacji.
Zapobieganie obciążeniom
Połączenia należy konstruować tak, aby nie wystąpiły obciążenia punktowe. Obciążenie na ścinanie i na rozciąganie musi równomiernie rozkładać się na całej klejonej powierzchni. Stałe występowanie naprężeń, szczególnie na brzegach sklejanych elementów, ujemnie wpływa na trwałość połączenia (np. profile/listwy przyklejane do powierzchni wypukłych muszą być odpowiednio uformowane).
Powierzchnia
Dobranie taśmy o odpowiedniej grubości zapewnia trwałość połączenia zarówno gładkich jak i szorstkich powierzchni. Materiałami, które nie stwarzają problemów przy łączeniu są: metale, wysokoenergetyczne tworzywa sztuczne (np. ABS, poliwęglan, twardy PCW), gładkie drewno, kamień i szkło. W przypadku tworzyw sztucznych z dodatkiem plastyfikatorów (np. miękki PCW lub wszelkiego rodzaju gumy) należy zachować ostrożność, gdyż reakcja między klejem, a środkiem zmiękczającym (plastyfikatorem) może zmniejszyć trwałość połączenia. Zastosowanie taśmy na powierzchniach niskoenergetycznych (np. polietylen, polipropylen, tworzywa sztuczne z dodatkami smarującymi, guma) należy poprzedzić odpowiednimi testami.
Magazynowanie
Taśmy klejące powinny być przechowywane w 15 – 25 °C i normalnej wilgotności powietrza (50 – 70%).